Eduard Grosu,pe locul 27 la Mondiale

In mai multe randuri cotidianul nostru a prezentat evolutiile bune ale tanarului ciclist de 17 ani din Zarnesti,Eduard Grosu.In urma cu cateva zile acesta a participat pentru a doua oara in cariera la o editie a unui Campionat Mondial de Ciclocross,in Cehia,la Tabor,alaturi de alti 63 de concurenti de pe toate meridianele.
Doua luni si jumatate Edy Grosu s-a pregatit in Italia,unde,participand la o serie de concursuri de sosea si ciclocross,a ocupat de 5 ori primul loc si de alte trei ori s-a clasat pe locul secund.Avand o pregatire foarte buna se astepta o clasare intre primii 10 concurenti la aceste Mondiale.Daca in anul trecut,fara o experienta competitionala deosebita la un campionat mondial,a ocupat locul 48 din 53 de concurenti,de data aceasta asteptarile au fost mai mari.
Ajungand la Tabor,conditiile de concurs au fost vitrege,ceea ce a facut ca evolutia tanarului zarnestean sa nu fie cea asteptata.O vreme foarte rece,un traseu acoperit cu un strat de circa 10 cm de zapada si cu portiuni de gheata au fost tot atatea impedimente pentru tanarul sportiv brasovean.Iar ca tacamul sa fie complet,Grosu a resimtit si lipsa unor cauciucuri de zapada,cum aveau ceilalti competitori.A cazut,datorita cauciucurilor,de 6 ori si de fiecare data a pierdut cate 3-4 locuri.In ultimul tur a cazut de 2 ori si i s-a blocat schimbatorul de viteza spate.Cu toate aceste inconveniente,Eduard Grosu nu s-a dat batut a continuat cursa si de la locul 12,cum se afla dupa 500 m a terminat pe locul 27,la 2 minute si 28 secunde de invingator.
Pentru ciclismul romanesc este considerata cea mai buna evolutie la un Campionat Mondial de Ciclocross.Pozitia 27 ar parea la prima vedere o performanta modesta,dar tinand cont de conditiile in care s-a realizat,rezultatul este meritoriu.